Aplinkos tvarkymo akcija „Darom“

Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos debatų klubo trumpas aprašymas, kaip kilo iniciatyva organizuoti aplinkos tvarkymo akciją „Darom“

Per IDEA Exchange konferenciją 2013 m. Vilniuje VŠĮ Neformaliojo švietimo debatų centro direktorė ponia Virginija Pakšiėnė savo kalboje minėjo, kad vienas iš renginio tikslų – jaunimo aktyvi veikla puoselėjant savo aplinką. IDEA Exchange konferencijoje dalyvavo Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos mokinės, kurios parvažiavusios į savo gimtąją mokyklą pasidalino savo įspūdžiais apie konferenciją ir ten kilusias mintis. Atėjus pavasariui Lietuvoje balandis vadinamas „Aplinkos tvarkymo mėnesiu“, todėl debatininkės Reda Kvedarytė, Dovilė Bikelytė, Vaida Galinytė ir Mingalė Kalytytė nusprendė pasiūlyti savo draugams organizuoti šiukšlių rinkimo akciją savo gimtajame mieste Utenoje. Pasiūlymas buvo išsakytas Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos debatininkams debatų klubo susirinkimo metu.

Svarstant, kur reikėtų surinkti šiukšles, buvo nuspręsta, kad tinkamiausia vieta yra kelio į Grybelių gyvenvietę pakelės sutvarkymas. Tai yra plento Utena–Kaunas dviejų kilometrų atkarpa. Ši vietovė pasirinkta neatsitiktinai. Vadovautasi tokiais pagrindiniais argumentais:

- plentas Utena–Kaunas – tai istorinio trakto Varšuva–Sankt Peterburgas atkarpa;

- Grybeliai – tai žymaus Lietuvos istoriko Adolfo Šapokos gimtinė (jo vardu pavadinta gimnazija Utenoje);

- Grybeliuose (dabar jau Utenos priemiestyje) gyvena ir kiekvieną dieną į mokyklą eina nemaža dalis gimnazijos mokinių;

- pavasarį kelių pakelėse labiausiai išryškėja ir greičiausiai pasimato per žiemą susikaupusios šiukšlės, kurios dažniausiai išmetamos pro mašinų langus.

Taigi aplinkos tvarkymo ir šiukšlių rinkimo akcija, kurią organizatorės pavadino populiariai ir šiuolaikiškai – „Darom“, – tai ir istorinio paveldo puoselėjimo, ir jaunimo inciatyvos bei dovanos savo gimtajam miesui išraiška.

Akcijai vykdyti buvo pasirinkta 2013 m. balandžio 26 dienos (penktadienio) popietė. Į akciją susirinko 23 pirmų–trečių gimnazijos klasių mokiniai-debatininkai. Dalyviai rinko šiukšles abipus plento. Iš viso buvo surinkta septyni šiukškių maišai, kuriuos vėliau išvežė UAB „Utenos komunalininkas“ darbuotojai.

Manoma, kad akcija pavyko. Visi dalyviai buvo puikios nuotaikos, džiaugėsi, kad savo rankomis nors tuputėlį prisidėjo prie gimtojo miesto – Utenos – gražinimo darbų.

Akcijos akimirkos: