Projektas Tarptautinei Holokausto aukų atminties dienai

drugelisGimnazijos tolerancijos centras dalyvavo projekte paminėti Tarptautinę Holokausto aukų atminties dieną – sausio 27-ąją. Projekto simbolis – drugelis.

Daugelyje Europos ir pasaulio valstybių yra minima sausio 27-oji – Tarptautinė Holokausto atminties diena. 1945 m. šią dieną buvo išlaisvinti Aušvico koncentracijos stovyklos kaliniai. Lietuvoje kasmet šią datą įvairiomis formomis mini daugelis Tolerancijos ugdymo centrų, įsikūrusių Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklose.

Šiais metais minint šią datą nutarta sumąstyti apie labiausiai pažeidžiamos visuomenės grandies – žydų vaikų likimus Antrojo pasaulinio karo metu. Būtent vaikai, susidūrę su visa griaunančia ir naikinančia jėga, pateko į didžiausios rizikos grupę. Per egzekucijas, vykusias Lietuvos teritorijoje 1941-ųjų vasarą ir rudenį, kartu su tėvais buvo nužudyta tūkstančiai žydų vaikų. Likę gyvi vaikai su suaugusiais buvo įkalinti Vilniaus, Kauno, Šiaulių ir Švenčionių getuose. Tačiau jie, kaip „nenaudingi“ nacių okupacinei valdžiai, buvo pasmerkti sunaikinimui. Viena didžiausių žudynių akcijų įvyko Kauno gete 1941 m. spalio 28–29 d. Geto kaliniai buvo atvaryti į Kauno IX fortą ir per dvi dienas buvo nužudyta 9200 žydų, iš jų – 4300 vaikų. Vaikų akcija įvyko 1943 m. lapkričio 5-ąją Šiaulių gete. Tą dieną 570 vaikų ir seneliu prekiniais vagonais buvo išgabenti į Aušvicą ir nužudyti.

„...Geto kalinius išvarė į darbą anksčiau. Rytą vaikus pažadino ne švelnios motinos rankos, o išdaužtų stiklų žvangėjimas, šauksmai, keiksmai. Pabudę vaikai vietoj tylios motiniškos šypsenos pamatė pykčiu iškreiptus, girtus žudikų veidus...“. Iš P.Tokerienės atsiminimų, www.issigelbejesvaikas.lt

Siekiant įprasminti nužudytų žydų vaikų atminimą inicijuotas projektas „Drugeliai“. Šis projektas jau ne pirmus metus yra vykdomas Jungtinių Amerikos Valstijų Hiūstono Holokausto muziejuje. Projekto esmė – drugelių, simbolizuojančių 1,5 mln. nužudytų žydų vaikų Holokausto metu, gaminimas ir eksponavimas muziejaus parodoje.

Pirmų ir antrų klasių gimnazistai mokyklos fojė surengė parodą „Drugeliai“.

Projekto „Drugeliai“ akimirkos: